VALİ ŞAHİN, KORE CUMHURİYETİ 4348. YILI ULUSAL KURULUŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI
 
               İstanbul Valisi Vasip Şahin, Kore Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen Kore Cumhuriyeti 4348. Yılı Ulusal Kuruluş Günü etkinliğine katıldı.
             Conrad Hotel Beşiktaş'ta gerçekleşen etkinlikte İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Kore Başkonsolosu Cha Young-cheol, Kore Gazi Derneklerinden Kore Gazileri, Yerleşik Misyon Temsilcileri ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak yer aldı. Kore Cumhuriyeti 4348. Yılı Ulusal Kuruluş Günü Kapsamında gerçekleştirilen program, İstiklal Marşı ve Kore Marşı okunmasıyla başladı.
        Etkinliğin açılış konuşmasını  yapan İstanbul Kore Başkonsolosu Cha Youg-cheol ''Kore ve Türkiye, kültürel, bilimsel ve tarihsel olarak oldukça yakın bir ilişki sürdürmektedir. Dünyada birçok ülkeye kıyasla Kore ve Türkiye arasındaki ilişki birbirimizin kardeş ülke olarak adlandırılacak kadar benzersizdir. Türk Gazilerin Kore demokrasisinin korunmasında gösterdikleri destekten dolayı  Türk Gazilerine şükranlarımı sunuyorum'' dedi.
        İstanbul Kore Başkonsolosu Cha Youg-cheol, Türkiye ve Kore arasındaki Ekonomik ve Eğitim alanındaki  ilişkilere dikkat çekerek, Kore ve Türkiye arasındaki işbirliği giderek artmaktadır. Yaklaşık 100 adet Koreli şirketler departmanlarıyla işbirliği içinde olup Koreli şirket İstanbul'da 3. Köprü ve Avrasya Tüneli inşasına katılmış İstanbul Metrosunda da birliktelik içine girmişlerdir.    Türkiye'de ilk defa  iki ülke arasındaki süregelen kültürel ve eğitim işbirliklerinin bir sonucu olarak İstanbul Üniversitesinde Kore Dili ve Edebiyatı bölümü açılmıştır ''dedi
        Konuşma yapmak Üzere kürsüye çıkan Vali Şahin, Türkiye ile Kore Cumhuriyeti arasında tarihten gelen dostluk bağlarına değindi. 
        Kore Savaşı'na Türk askerinin iştiraki milletlerimiz arasındaki ortak sevgi bağının adeta sembolü gibidir diyen Vali Şahin ''Bizim Mehmetçiğimiz canlarını ve kanlarını feda ederek Kore topraklarında şehit düşmüştür. Dost Güney Kore'nin topraklarındaki istirahatgahlarında ebedi misafirlikleri devam etmektedir' 'şeklinde konuştu.
        İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarından bahseden Vali Şahin, İstanbul ve Guanju iki kardeş şehir olarak karşılıklı büyük ve önemli kültürel etkinlikler ve ziyaretler gerçekleştirmişlerdir.  İstanbul - Guanju Dünya Kültür Expos'u geçtiğimiz yıl İstanbul'da yapılmıştır.  İki kardeş şehir arasındaki yakın ilişkiler bizi ziyadesiyle memnun etmektedir.” İfadesini kullandı.
        Konuşmasında 15 Temmuz Darbe Girişimine de değinen Vali Şahin, ''Milletimiz gerçekten tüm dünyaya örnek olacak bir irade sergilemiş demokrasisine, devletine, devletin yönetimine sahip çıkmıştır. Bu mücadele sırasında dostlarımızı da yanımızda görmek bizi ziyadesiyle mutlu etti. O gün yanımızda olan Koreli dostlarımızın şahsına bir kez daha teşekkür ediyor. O gün kaybettiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Kore Cumhuriyeti Milli Günü'nün 4348. yılını kutluyor; hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum'' dedi.